box-upper-corner

Styrelsepoolens historia

box-upper-corner

StyrelsePoolens historia

Det hela började i slutet av 1990 då Bertil Fredriksson varit aktiv som styrelseproffs något år. Idén var att få till stånd ett organiserat erfarenhetsutbyte med andra som ägnade sig åt styrelsearbete yrkesmässigt. Detta ledde till att StyrelsePoolen startades med basen i Göteborg. Ett 10-tal personer rekryterades och i februari 1991 hade StyrelsePoolen sitt första möte.


Redan från starten innehöll nätverket Styrelsepersoner och Adjungerade medlemmar. Basen var naturligtvis de aktiva Styrelseproffsen men att dessa skulle kompletterades med Adjungerade medlemmar. För att komma i åtanke som ordinarie medlem var kravet å ena sidan en lång och bred ledarerfarenhet från näringslivet och/eller förvaltning och å andra sidan befintliga styrelseuppdrag i en omfattning som täckte mer än halvtid. Uppdragen skulle dessutom komma från utomstående uppdragsgivare; alltså inte från bolag man själv hade stort ägande i. De Adjungerade var personer som tillhörde etablerade konsultbolag och som i sitt arbete hade insyn i eller i stor utsträckning kom i kontakt med styrelsearbete. Exempel på Adjungerade kan vara revisorer, jurister, headhunters, riskkapitalister, corporate finance-aktörer m.fl.

 

StyrelsePoolens vagga stod alltså i Göteborg. Efter några år bildades StyrelsePoolen Öst i Stockholm där Gillis Cullin tog på sig arbetet att rekrytera medlemmar. År 1995 flyttade Lars O. Andersson som var medlem i Väst till Skåne och startade StyrelsePoolen Syd. Dessa tre regioner utgör fortfarande Poolens tre centra.

 

Sedan ett antal år tar vi även in Adepter som medlemmar; alltså yngre personer med relevant ledarerfarenhet och minst två befintliga styrelseuppdrag men med en uttalad ambition att få fler styrelseuppdrag och i förlängningen bli ordinarie medlemmar.

 

Poolen har två bärande principer; först att medlem skall ha styrelseuppdrag motsvarande minst halvtid och dessutom bibehålla denna omfattning så länge medlemskapet varar. Dessutom önskar vi själva tillfråga nya tänkbara medlemmar om medlemskap. Alltså ingen öppen ansökningsprocess.

 

Sedan starten arrangeras löpande regionala sammankomster med externa föreläsare som tillför kunskaper och kontaktytor som är viktiga inslag i medlemmarnas utveckling som styrelseproffs. En gång årligen träffas medlemmarna från de tre regionerna till ett Årsmöte som går över två dagar med aktuella styrelsefrågor som huvudtema. Poolens 20-års jubileum ägde rum på Källhagens Wärdshus i Stockholm under augusti 2011.

 

I Januari 2012 hade Poolen drygt 60-talet medlemmar väl fördelade mellan de tre regionerna. Ansvariga för regionerna är Lottie Svedenstedt för Syd, Sture Kullman för Öst och Bertil Fredriksson för Väst.

 

Senast ändrad: 3 jan 2012 09:59 av J. Ekström

  • Öka textstorleken
  • Minska textstorleken
  • Skriv ut

box-upper-corner

VIKTIGA DATUM

box-upper-corner

Företagsvärderingar

21 jan 2012, 12:37 av J. Ekström

Händelsedatum: 2012-02-27

Poolmöte i Göteborg

Företagsvärderingar

Läs mer här


Är CSR en styrelsefråga?

7 jan 2012, 14:48 av J. Ekström

Händelsedatum: 2012-03-05

Poolmöte i Stockholm

Kan man tjäna pengar på CSR?

Läs mer här


box-upper-corner

KALENDER

box-upper-corner

loading-animation
 

© Styrelsepoolen  •  Engelbrektsg 28 411 37 Göteborg  •  070 585 94 75  •  bg 5466-9957  •  info@styrelsepoolen.se  •  0,0132 sek  •  Powered by KanslietOnline™